Tradwife: Lepa, slatka i opasna

Novi talas influenserki popularizuje povratak tradicionalnih rodnih uloga, ali kako to zapravo izgleda u praksi i kome se tačno obraćaju

Image: 307403218, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: ClassicStock / Alamy / Profimedia

Naletela sam na snimak devojke u lepršavoj floralnoj haljini koja mesi hleb u velikoj sunčanoj kuhinji i pomislila koliko ta scena izgleda lepo i bajkovito. U trenucima stresa i žurbe svi pribegavamo lepim slikama koje nas podsećaju na sporiji tempo života, na mir. Ušla sam da pogledam čiji je TikTok profil u pitanju, i u trenutku mi se prvobitni utisak obrnuo. U pitanju je jedna u nizu influenserki koje su se usmerile na novi lifestyle trend – tradwife (u prevodu, skraćenica za tradicionalnu ženu).

Inspirisane životom iz 1950-ih, tradwife podrazumeva da se žene vrate tradicionalnim prikazima ženstvenosti, kao i da preuzmu ulogu full-time domaćice. Prva tradwife influenserka je bila Alena Kate Pettitt, koja je napustila karijeru u marketinškoj industriji u želji da se fokusira isključivo na život unutar doma. O tome je maštala od kada je bila mala devojčica, rekla je u razgovoru za The New Yorker, i nikako nije mogla da pretpostavi da će njen izbor (plasiran na društvenim mrežama) odjeknuti širom sveta. U dogovoru sa suprugom, on je preuzeo finansijske odgovornosti u porodici, dok se Pettitt bavila decom, održavanjem domaćinstva i konstantnim uspostavljanjem srećne atmosfere u kući.

Drugim rečima, ona je prosto odlučila da želi da bude domaćica. Uloga domaćice je izazovna, u nekom smislu izazovnija od odlaženja u ofis od devet do pet. Mnoge žene koje poznajemo bile su domaćice i vodile ispunjene i srećne živote. Zašto se onda i dalje ježim na ideju trenda tradwife?

OSUĐENA NA KUĆU

Tradwife

Pettitt je jedna od tradwife influenserki koja naglašava da sebe smatra feministkinjom i nije jedina koja deli taj stav. Ali upravo to je jedna od najburnijih kritika upućena ženama koje podržavaju ovaj pokret. Kada su žene bile predstavljene kao idealizovane domaćice 1950-ih (i pre), baš tada nisu mogle da uživaju u mnogim slobodama koje danas imaju zahvaljujući borbi za rodnu ravnopravnost. Sada su nam dostupne mnoge opcije koje tada nisu bile. Ove žene ih se javno odriču i svesno biraju nešto drugo. Ali pozicija đavoljeg advokata nameće pitanje – zar feminizam u svojoj srži nije borba koja omogućava ženama da biraju šta žele u svom životu, čak iako se neko sa tim izborom ne slaže?

S druge strane, mnoge tradicionalne žene izbor ovog životnog stila objašnjavaju kao odgovor na rastuću popularnost levičarskih vrednosti. Neke čak otvoreno govore o stavu protiv prava na abortus, na primer. Nametanjem ulepšane i nostalgične slike o jednostavnijem vremenu otvara vrata ka periodu u istoriju kada se žene, nažalost, nisu preterano pitala ni oko čega. Tada su mahom bile osuđene na život unutar kuće, čak i kada to nisu želele.

SAMOSTALNOST

Tradwife

Dok skrolujem kroz fotografije poznatih tradwife žena kao što su Kelly Havens Stickle (@kellyhavensohio) i Hannah Neeleman (@ballerinafarm), pitam se zbog čega mi je teško da se povežem sa njima. Kakav god život živele, deluju ispunjene, barem na prvi pogled. Vodeći računa o čoporu dece, mužu i seoskim životinjama na farmi, izabrale su životni stil koji deluje za nijansu jednostavniji od onog koji vodimo mi po gradovima, večno zaglavljeni u saobraćaju, jurcanju i poslovnim obavezama. Nemam decu i supruga, ali čak ni kao mala nisam sanjarila o tome da vodim nešto što liči na tradwife život. Bila sam gladna sveta, putovanja i samostalnog života – nešto što prethodne generacije žena u mojoj porodici nisu nužno imale mogućnost da dožive. Želela sam da mogu sebi da obezbedim stvari koje želim u životu, ne da zavisim od drugog, a finansijska zavisnost od partnera je nezaobilazni deo tradwife života. Ili se barem tako predstavlja.

Mnoge tradwife influenserke su dostigle ogroman broj pratilaca – Hannah Neeleman ima čak deset miliona na Instagramu. Sasvim je logično da zarađuju od sadržaja koji kreiraju i da sarađuju sa bezbroj velikih brendova koji im nude razne pogodnosti. Kao čista suprotnost tome, filozofija iza tradwife lifestylea jeste povratak tradicionalnih rodnih uloga u domaćinstvu, gde je muškarac taj koji se brine (i raspolaže) finansijama. S obzirom na to da uspešni kontent kreatori danas zarađuju enormne cifre, to bi značilo da je za mnoge biti tradwife samo proigravanje jednom lepom (i lažnom) slikom. Ali, lepa i lažna slika često je najotrovnija.

Tradwife

KO BIRA?

Na jednom snimanju nedavno, razgovarala sam sa mladom ženom koja vodi uspešan modni brend, dok sa suprugom podiže dvoje male dece (oboje imaju manje od tri godina). Rekla mi je koliko je nekada stresno balansirati između tih uloga i na koji način te forsira da preispitaš sopstveni identitet i osećanja. Od 80-ih pa na dalje predstavlja se narativ da žene mogu da imaju sve – karijeru, ispunjen seksualni život, bogat društveni život, dugotrajno i kvalitetno partnerstvo, porodicu, vreme za sebe. Zaista verujem da je ta priča o ženama koje mogu da imaju sve što žele istina i da je, uz ogroman sistem podrške, to moguće. Ovo nije revolucionarna misao, muškarcima je već decenijama ponuđena ta ista mogućnost. Isto tako, put ka tome nimalo nije  lak ni jednostavan. U srži svega je uvek pitanje ta četiri zida – domaćinstva – i podeli rada unutar njih.  

Svetska istraživanja pokazuju da se žene širom sveta bave (neplaćenim) kućnim poslovima tri puta više od muškaraca, dok žene u zemljama sa niskim i srednjim ekonomskim statusom više moraju da se posvećuju domaćinstvu od žene u zemljama sa visokim ekonomskim statusom. Ovo je posebno došlo do izražaja tokom pandemije kada su usled gubitka posla ove nejednakosti postale nemoguće za ignorisati. Pored toga, dokazano je da je ovo kad žena povećalo rizik od depresije, anksioznosti i drugih mentalnih stresova.

Tradwife influenfenserke svojim pratiocima često postavljaju pitanje: Sada možemo da radimo sve, ali da li moramo? Dok su kreirale primamljiv sadržaj i uređivale slike idealnog života zaboravile su da je odgovor na to pitanje za većina žena (i porodica) dosta kompleksniji od jednostavnog ne. Mnoge žene moraju da rade sve, jer nemaju drugog izbora.

ŽENE KAO MI

Prva tradwife influenserka Alena Kate Pettitt se povukla sa Instagrama. Sada ima zatvoren profil sa malim brojem pratilaca, isključivo za svoj uzak krug prijatelja i saradnika. Njeno mišljenje jeste da je tradwife pokret izgubio smisao, u širem smislu i za nju samu. I dalje je posvećena domaćica koja u slobodno vreme piše samizdat knjige o putu od korpo sveta do domaćice, ali smatra da je način na koji se sada predstavljaju tradwife influenserke više pitanje estetike nego ličnog izbora, koji dolazi sa privilegovane pozicije.

Kada su se žene, naši preci, toliko dugo borile na život u javnoj sferi i na sveopšte pravo na svoj izbor, fetišizacija života bez izbora je duboko problematično. Biti domaćica koja živi na velikom i uređenom imanju, mesi hleb i suši veš u bašti u savršeno skrojenoj odeći i sa uređenom frizurom isto toliko je realno koliko je biti holivudska zvezda koja šeta crvenim tepihom. Ni jedno ni drugo nije slika realnog, svakodnevnog života, premda je upravo to mamac. Na nama je da li ćemo da zagrizemo. 

Piše: Anja Paspalj
Fotografije: Profimedia