Sokrat je jednom rekao: “Jaki umovi raspravljaju o idejama, prosečni o događajima, a slabi o – ljudima“. Verovatno smo se više nego jednom uverili da je starogrčki mudrac bio u pravu. Ali, pravi smisao leži u tome da vrlo malo nas zaista razgovara o idejama na dnevnoj osnovi. Umesto toga, razgovaramo o našim odnosima sa drugima. Ako bolje pogledamo, upravo su tračevi način na koji komuniciramo sa prijateljima, porodicom i ljudima iz bliskog kruga.
Psiholozi su zato rešili da razbiju mitove oko ogovaranja i da saznaju da li je to zaista toliki porok, ili ipak nije. Rezultati koje su dobili, objavljeni na portalu Bright Side, veoma su zanimljivi. Verovatno će vam dati nešto o čemu takođe možete razgovarati sa prijateljima.
1. Ogovaranje je važan deo evolucije jezika
Jezik nam pomaže da komuniciramo i podučavamo pomoću činjenica i veština. Omogućava nam da znamo kome se može verovati, pomaže da formiramo odnose i olakšava sve vrste interakcija. Da bi se sve ove informacije upoznale, trač je bio (i jeste) rešenje.
U prošlosti se živelo u mnogo većim grupama, a tadašnjim ljudima su bili potrebni veći i bolji mozgovi da zadrže sve navedene informacije. Naši preci su imali veću verovatnoću da razvijaju ogovaranje kao način da se efikasnije druže.
2. Tračevi omogućavaju društvene veze
Tračevi su bili suštinski deo komunikacije koji je pomogao našim precima da prežive. Istraživači kažu da tračevi nisu nužno negativni. Mogu biti neutralni ili – pozitivni. Naši preci su verovatno koristili tračeve kao način povezivanja, baš kao i mi sada. Ćaskanje uglavnom govori o drugim ljudima i prenosi društvene informacije, što zauzvrat čini tračeve načinom za izgradnju veza. Ovo nam daje mogućnost da širimo vredne informacije na veoma velike društvene mreže i održavamo grupnu funkcionalnost tokom vremena.
3. Tračevi su dokaz učenja
Drugi istraživači takođe navode da je ogovaranje dokaz kulturološkog učenja. Nudi nastavna iskustva i pruža ljudima primere šta je društveno prihvatljivo, a šta nije, što se može koristiti kao sredstvo za merenje morala zajednice. Ako se, na primer, u nekom društvenom krugu utvrdi da osoba stalno vara, ostatak zajednice će početi da daje negativne komentare o toj osobi. Ovo bi se moglo koristiti kao način da se drugi upozore na posledice varanja.
4. Ogovaranje može pomoći da se smirite u stresnim situacijama
Studija iz 2012. godine pokazala je da postoje psihološke razlike između pasivnog i aktivnog uključivanja u ogovaranje. Pokazalo se da, kada su učesnici čuli za nečije nemoralno ponašanje ili nepravednu situaciju, doživeli su povećanje otkucaja srca. Ali, kada su bili u mogućnosti da se aktivno uključe u tračeve o drugoj osobi ili situaciji, to bi ih smirilo i snizilo im broj otkucaja srca. Zaključak ove studije sugeriše da aktivno ogovaranje – o stresnim situacijama – može pomoći da nam se telo umiri.
5. Korisno je promovisati pozitivnu saradnju
Znamo za izreku „tvoj reputacija ide pre tebe”, a poreklo joj najverovatnije potiče upravo od tračeva koje je neko drugi širio o vama. Ovo, zauzvrat, čini ogovaranje korisnim u promovisanju saradnje među članovima zajednice. U studiji Škole menadžemna Rotman Univerziteta u Torontu, rezultati pokazuju da su tračevi pomogli da se identifikuju oni ljudi u grupi koji su se ponašali sebično i da je takve ljude zajednica brzo izbacila. Učesnici su kroz grupne vežbe mogli da uoče koliko su doprineli obostranoj koristi, kao i da komuniciraju jedni sa drugima o tome ko će biti isključen zbog sebičnog ponašanja.
6. Može mnogo reći o vašem odnosu sa partnerom ili prijateljima
Poverenje je jedan od glavnih faktora koji je omogućava ljubavnu vezu (ili bilo koju drugu). Iznenađujuće, tračevi mogu mnogo reći o odnosima koje imamo jedni s drugima. Nekome ćete preneti tračeve jedino ako se osećate dovoljno blisko sa tom osobom.
Kada podelite tajnu ili iskustvo, potrebno je malo intimnosti da biste se otvorili. Tračevi mogu sprečiti usamljenost i olakšati povezivanje i bliskost. Dakle, sledeći put kada želite da vidite kako se vaš partner ili prijatelj oseća prema vama, obratite pažnju na vrstu informacija koje vam daju. Jednostavna formula subjekta, glagola i objekta koja liči na to ko je kome šta uradio izgleda dizajnirana za ogovaranje. U stvari, ceo narativ je vezan za ovu osnovnu strukturu jezika. Sledeći put kada budete čitali omiljenu knjigu ili gledali omiljenu TV emisiju, možda ćete shvatiti da je struktura iza tih priča zasnovana na tračevima. Čak i kada postoji fikcija, privlači nas da saznamo o životima drugih ljudi.
Kakvo je vaše mišljenje o tračevima i ogovaranju?
Tekst: Milica Đ.
Fotografija: Shutterstock