Psihologija tako kaže!
Ko je prošao poslednji karantin u društvu kućnog ljubimca, već zna koliko je ovo ublažilo neprijatnosti izolacije. Ne samo zato što mu je pas, na primer, dozvolio da udahne svež vazduh ili zato što mu je društvo činilo stalno prisustvo mačke.
Naši pouzdani dlakavi prijatelji imaju sposobnost da ublaže osećaj zatvorenosti u mehuriću i ulepšaju nam dane pomažući nam da bolje doživimo izolaciju.
Životinje nas podsećaju da se fokusiramo na sadašnjost
Sve životinje nas povezuju sa sadašnjim vremenom, ovde i sada. Kad god vaš um odluta prema negativnim mislima, stvara znakove pitanja o budućnosti i oseti umor od izolacije, naš krzneni prijatelj nas vraća u stvarnost trenutka. U stvari, životinje imaju samo percepciju onoga što se dešava ovde i sada, bez sećanja na jučerašnje brige ili projekcije bilo kojih budućih.
Jednostavnošću mahanja repom ili mjaukanjem za hranom, sposobni su da nas vrate u stvarnost.
Zbog njih se osećamo manje usamljeno
Naši kućni ljubimci nam prave društvo i zbog toga se osećamo manje sami. Čak su i oni koji su se našli u izolaciji uspeli su da se osećaju smirenije zahvaljujući trenucima koje su delili sa svojim prijateljem.
U stvari, briga o nekome uklanja osećaj usamljenosti, čini da se osećate korisno i nudi dobre razloge da ostanete aktivni.
Smanjuju stres zbog karantina
Ugađanje kućnom ljubimcu smanjuje stres i oslobađa endorfin ili supstance koje stimulišu dobro raspoloženje. Na primer, mjaukanje mačaka ima posebno smirujuće efekte zbog kojih se smanjuje stres, nesanica i stanja anksioznosti.
Ugađanje vašem psu takođe značajno povećava percepciju blagostanja. U stvari, studija koju je provela psihijatar Sandra Baker pokazala je da su ljudi u kontaktu sa psima manje pod stresom.
foto:grazia.it