Ko će biti novi predsednik Amerike, saznaćemo u novembru, ali izborna kampanja, već sada uzima svoj zalet. Od kada je, još uvek aktuelni predsednik Bajden, zvanično saopštio da se povlači iz predsedničke trke, situacija je dobila na dinamici, ali i značajno promenila svoj narativ.
Kao novi adut Demokratske stranke i glavni protivkandidat republikanskog predstavnika Donalda Trampa, pojavila se ambiciozna Kamala Haris, koja je trenutno na funkciji potpredsednice SAD. Predlog da ona bude nosilac aktuelne kampanje, dao je upravo Bajden, koji je izjavio da je Kamala dorasla takvom zadatku, da je pametna, čvrsta, iskusna i politički borbena.
Zvanično proklamovanje Kamale Haris, kao novog predsedničkog kandidata, izazvalo je veliku pažnju američke javnosti, ali i brojnih sponzora, odnosno donatora. Za samo 24 sata od nominacije, Kamala Haris je prikupila čak 81 milion dolara donacija, da bi se tendencija rasta nastavila i narednih dana, što je rezultiralo sumom od 200 miliona dolara, prikupljenih samo u prvoj nedelji.
Pored toga, potpredsednica SAD Kamala Haris je veoma brzo preuzela vođstvo od bivšeg predsednika Donalda Trampa u čak sedam ključnih država. Prvi rezultati sprovedenih anketa, pokazali su da se između Kamale i Trampa odvija tesna borba, pri čemu 48% procenata glasača podržava Kamalu, a 47 % svoj glas daje Trampu. Kako će se situacija dalje razvijati, ostaje da pratimo, ali je izvesno da je Tramp u Kamali dobio (ne)očekivano jakog protivkandidata.
Sam Tramp nije previše optimističan po pitanju potencijalne, buduće “vladavine” Kamale Haris. Štaviše, on je uveren da bi Kamala postala igračka u rukama moćnika i da ne bi mogla adekvatno da parira liderima drugih država. Na svoj prepoznatljiv način, omalovažavao je njen politički angažman, konstatujući da je Kamala “gora od Bajdena”. Ona mu nije ostala dužna, pa je njegovu retoriku nazvala “čudnom”. Poručila mu je, da za razliku od nje, koja gleda u budućnost, on vraća birače u “mračnu prošlost”. Trampa to nije omelo, pa je zakazao TV duel sa Kamalom Haris, za 4. septembar na kanalu Fox News-a, iako Kamalin tim insistira da se njihovo sučeljavanje dogodi 10. Septembra na ABC News-u.
A ko je, zapravo, Kamala Haris? Rođena je 1964. godine u Ouklendu u Kaliforniji, u visoko obrazovanoj, migrantskoj porodici. Njen otac je Donald Dž. Haris, ekonomista i profesor emeritus sa Jamajke, dok je Kamalina majka Šjamala Gopalan bila cenjena naučnica, ali i aktivistkinja u oblasti građanskih prava, poreklom iz Indije. Kamalin ujak je takođe akademik, dok je njen deda bio indijski stručnjak za migraciona pitanja i savetnik prvog predsednika Zambije. Ovakvo okruženje je nesumnjivo uticalo na Kamalu, njeno obrazovanje i profesionalno opredeljenje. Studirala je ekonomiju i političke nauke, a kasnije i pravo, nakon čega je dobila advokatsku licencu i počela da radi kao okružna tužiteljka. Na mesto vrhovne tužiteljke države Kalifornije, postavljena je 2011. godine, da bi se 2016. izborila i za mesto u Senatu, čime je čvrsto trasirala svoj dalji politički put. U “visoku” politiku je zvanično ušla 2020 / 21. godine, kada je od strane predsednika Bajdena, izabrana za potpresednicu SAD i tako postala prva žena, ali i prva Afroamerikanka i prva osoba azijskog porekla na toj poziciji.
Tokom svog potpredsedničkog mandata, Kamala je prolazila izvesne uspone i padove, ali je nesumnjivo stekla i veliki ugled. To se posebno odnosi na njen angažman u okviru velike kampanje “Borba za reproduktivne slobode”, kada se glasno zalagala za pravo žena na abortus, koje je prethodno, odlukom Vrhovnog suda SAD, ukinuto. Nasuprot tome, nije se najbolje snašla u oblasti migracione politike. Štaviše, problem nelagalnog ulaska migranata iz latinoameričkih zemalja, postao je još intenzivniji za vreme njenog mandata.
Ipak, Kamalina prethodna dostignuća, kao i izvesna doza harizme, ulivaju nadu glasačima. Njenu nedavnu kandidaturu za predsednicu Amerike, podržali su mnogi ugledni članovi Demokratske stranke, pre svih, Barak i Mišel Obama, Bil i Hilari Klinton, guverneri Kalifornije, Severne Karoline, Pensilvanije i mnogi drugi. Demokrate veruju u potencijal Kamale Haris i vide je kao “budućnost stranke”. Svoju javnu podršku su izrazile i brojne javne ličnosti, posebno žene, koje veruju da je Kamala pravi izbor za buduću predsednicu Amerike. Glumica Džejmi Li Kertis je izjavila da je Kamala žena kojoj se veruje, dok je Barbra Strejsend konstatovala da su Bajden i Harisova, izveli zemlju iz Trampovog haosa. Podršku su uputile i pop zvezde Ariana Grande i Kejti Peri, ali i glumac Robert de Niro, reditelj Spajk Li i drugi.
Očekivano, Kamala uživa značajnu podršku afro-američke zajednice, ali je interesantno da simpatizere ima i među stanovnicima Indije. Posebno se ističe malo indijsko selo Tulasendirapurama, inače rodno mesto njenih bake i deke po majci. Meštani pomno prate trku za američke izbore i mole se lokalnom božanstvu za Kamalin uspeh. Žene su posebno ponosne na Kamalu, smatraju je simbolom promena, nazivaju je sestrom i majkom i srećne su što nije zaboravila svoje korene. Kamala još uvek nije posetila selo iz koga dolaze njeni preci, ali je nakon majčine smrti posetila obližnji grad Čenaj, gde je prema hinduističkoj tradiciji, zajedno sa svojom sestrom, prosula majčin pepeo u more.
Do 5. novembra, kada ćemo saznati ko je novi američki predsednik, ostalo je nešto više od dva meseca. Samim tim, teško je predvideti dalji tok kampanje, jer su razna iznenađenja uvek moguća. Ali, ako se “po jutru dan poznaje”, startne pozicije Kamale Haris obećavaju. Da li će se ispisati nova stanica istorije i da li će Amerika dobiti prvu ženu – predsednicu, ostaje da vidimo.
Tekst: Bratislav Mihailović
Foto: Profimedia