Ne samo da dijeta sa sladoledom postoji, već i funkcioniše. Ovaj dijetetski režim, proglašen najboljom letnjom dijetom za mršavljenje, osmislio je Pietro Migliaccio, nutricionista i predsednik Italijanskog društva za ishranu. Naravno, uprkos njenom imenu, ova dijeta ne obećava mršavljenje u zamenu za prejedanje sladoledom ispred televizora. Međutim, omogućava konzumiranje jednog ili dva sladoleda dnevno uz gubitak kilograma. Što uopšte nije loše.
Pročitajte i Šta se zaista desi kada se odreknete šećera?
Zašto dijeta sa sladoledom funkcioniše?
Prof. Migliaccio naglašava mnoge prednosti sladoleda, namirnice koja je nepravedno demonizovana. Sladoled treba uvek uključiti u ishranu, prvenstveno zato što psihološki pomaže u boljem podnošenju režima dijetetskog ograničenja. Pored toga, bogat je odličnim hranljivim sastojcima: mleko, jaja, šećer, kafa, kakao ili voće, sve namirnice sa dobrim nutritivnim vrednostima. Sladoledi su bogati proteinima visokog biološkog kvaliteta, kvalitetnim mastima i brzo apsorbujućim ugljenim hidratima poput laktoze i saharoze.
Ne nedostaju ni vitamini (posebno A i B2) i minerali kao što su kalcijum i fosfor. Ako dodate par vafla, biskvit ili jednostavno kornet (koji je na bazi žitarica), dobijate i nešto skroba, što čini obrok zaista kompletnim i raznovrsnim. Međutim, važno je konzumirati sladoled kao alternativu tradicionalnom obroku, a ne kao desert posle prvog i drugog jela, jer bi to bilo kao da počinjete ispočetka za stolom.
Uključivanje sladoleda u ishranu
Sladoled ne treba zameniti sve obroke u toku dana, već samo jedan od glavnih obroka plus užinu.
Manje kalorični format, oko 100/150 kalorija, idealan je za užinu pre podne ili popodne: mali voćni kornet biće savršen.
Ako ga konzumirate umesto ručka, porcija od 200 grama koja obezbeđuje približno 350-400 kalorija je savršena. U tim slučajevima birajte kremaste ukuse, koji su više kalorični u poređenju sa voćnim. Ako više volite laganije i svežije sladolede poput limuna, jagode i grejpfruta, slobodno ih konzumirajte, ali dodajte i voćnu salatu kako biste dobili kompletan i zdraviji obrok.
Koliko kilograma možete izgubiti sa dijetom sa sladoledom?
Prateći pravila i meni koje predlaže Pietro Migliaccio, možete izgubiti do tri kilograma za nekoliko dana.
Za nedelju dana, osećaćete se manje naduto, lakše i takođe hidrirano (sladoled je uglavnom sastavljen od vode, pa ima visoku moć gašenja žeđi i hidratacije). Iako uključuje jedan ili dva sladoleda dnevno, ova dijeta je hipokalorična: dnevni meniji ne prelaze ukupno 1100/1200 kalorija.
Kada i koliko dugo pratiti dijetu sa sladoledom?
Dijeta sa sladoledom treba da se prati samo jednu nedelju, ne duže. To je zato što je to hipokalorična dijeta: 1200 kalorija je malo, i zato gubite težinu. Dobra stvar je što restriktivni režim nije težak ili depresivan. Razlog je upravo sladoled, namirnica koja podiže raspoloženje i zbog šećera koji sadrži i zbog svoje svežine i istorijske povezanosti sa slavljem, praznicima, letom i zabavom u cirkusima ili zabavnim parkovima.
Evo kako funkcioniše i nedeljni meni koji treba pratiti.
Meni za ponedeljak
Prvi dan dijete sa sladoledom može se zasnivati na meniju podeljenom ovako: za doručak, kafa (ili čaj) i dve kriške tosta sa tankim slojem meda ili džema. Kao užinu pre podne, dobro će doći dve kajsije ili voćni sok. Za ručak, možete pojesti pakovani sladoled (sendvič sladoled ili kornet). Alternativno, 400 grama lubenice ili breskva. Za užinu, priuštite sebi osvežavajuću lizalicu, a za večeru tanjir bresaole (80 grama) i salata od zelenog lisnatog povrća (začinjena kašikom maslinovog ulja). Večeru možete pratiti sa 40 grama hleba ili pakovanjem krekera.
Meni za utorak
Za doručak, imate 125 grama jogurta (običan ili voćni) od polumasnog mleka; dodajte 20 grama žitarica.
Kao užina pre podne, pojedite bananu ili breskvu. Za ručak, pojedite šolju voćne salate sa kremastim sladoledom plus jedan ili dva vafla. Popodne uživajte u malom voćnom zamrznutom jogurtu. Za večeru, riba sa krompirom (birajte između orade, brancina ili lista) sa prilogom od 200 grama krompira.
Meni za sredu
Za doručak, popijte čašu polumasnog mleka, kafa sa tri keksa (oko 30 grama svaki). Užina pre podne, 200 grama ananasa ili breskva. Za ručak, pršut (80 grama) i dinja (500 grama), uz hleb (40 grama) ili krekere (25 grama). Popodne, počastite se sa dva čokoladom prekrivena sladoleda. Za večeru, šolja sladoleda sa dva vafla i kasnije šejk od polumasnog mleka i 250 grama svežeg sezonskog voća.
Meni za četvrtak
Ujutro, voćni sok i užina. Užina pre podne, kruška ili breskva. Za ručak, sladoledni kornet sa vašim omiljenim ukusima. Ako birate kremove umesto voća, birajte manje porcije jer su kaloričniji. Za užinu, pakovanje od 25 grama krekera ili 200 grama trešanja. Uveče, za večeru, batak pileta bez kože i salata ili patlidžani kao prilog (začinjeni sa dve kašičice maslinovog ulja). Uz to, kriška hleba (40 grama) i završite sa osvežavajućom lizalicom.
Meni za petak
Jutarnji obrok, hladan čaj sa tri keksa (ukupno oko 30 grama keksa). Užina, voćni sok. Za ručak, uživajte u graniti od kafe sa šlagom i dva vafla. Kao užina, 200 grama dinje ili 400 grama lubenice će biti sasvim dovoljno. Za večeru, caprese salata sa laganom mocarelom (60 grama) i paradajzom, začinjena sa dve kašičice ulja, bosiljkom i začinima po ukusu. Dozvoljeno je i da se jede hleb, uvek 40 grama.
Meni za subotu
Za doručak, kapućino i brioš. Možete preskočiti užinu pre podne, ali za ručak, dva paradajza sa rižom i mešana zelena salata začinjena sa kašičicom maslinovog ulja. Za užinu, mali voćni zamrznuti jogurt ili limunova granita će vam pružiti pravi ukus i savršenu energiju. Za večeru, počastite se “yum” tanjirom špageta sa školjkama ili rižotom od morskih plodova. Kao desert, poluzamrznuti sladoled.
Meni za nedelju
Za doručak, čaša polumasnog mleka sa četiri kriške tosta i dve kašičice džema. Za ručak, porcija salate od pirinča ili hladne testenine. 400 grama lubenice ili 200 grama dinje, i limunov sorbet kao desert. Popodne, voćni sladoled biće idealan. Za večeru, hamburger sa salatom ili paprikom, začinjen jednom kašičicom maslinovog ulja. Hleb težine 40 grama, ali ako ga preskočite, možete se počastiti mnogo više: brioš sa sladoledom i šlagom!
Pročitajte i Antiinflamatorna hrana: Top 5 dodataka ishrani.
Foto: Unsplash