6 malih, svakodnevnih stvari koje nutricionisti žele da prestanete da radite za doručak

Doručak se često naziva najvažnijim obrokom u danu, ali može biti iznenađujuće teško pripremiti ga pravilno. Umesto da vam govorimo šta da jedete, fokusiraćemo se na male promene koje možete napraviti i navike koje treba da izbegavate kako biste se osećali najbolje tokom celog dana.

Evo 6 najčešćih grešaka koje nutricionisti primećuju kod svojih klijenata, kao i razlozi zbog kojih treba da ih izbegavate:

1. Preskačete doručak

Iako neki ljudi prirodno ne osećaju glad ujutro, potpuno preskakanje doručka nije najbolji izbor. Tokom noći, telo koristi rezervnu energiju (glukozu) koju je skladištilo u jetri i mišićima, što znači da se probudite gotovo “na prazno”. Da biste napunili te rezerve i obezbedili energiju za dan, potrebno je da unesete hranu. Ukoliko nemate apetit za ozbiljan obrok, možete probati smoothie ili proteinski šejk – to su laki načini da unesete energiju bez stresa.

2. Jedete premalo

Ako ste jedan od onih koji za doručak pojedu samo granolu ili neki mali obrok, možda mislite da je to bolje nego ništa, ali ovo često nije dovoljno. Takvi obroci neće vas držati siti do ručka i neće vam obezbediti dovoljnu količinu kalorija potrebnih za početak dana. Umesto toga, pokušajte da doručku dodate veći obrok ili, ako ste u žurbi, ponesite užinu koja će vas držati do sledećeg obroka.

3. Nedostaje vam proteina

Protein nije samo važan za oporavak mišića nakon treninga – on igra ključnu ulogu i za doručak. Pomaže u održavanju stabilnog nivoa energije, sprečava pad šećera u krvi i pomaže da se osećate siti i koncentrisani. Ako za doručak jedete uglavnom slatke obroke poput krofni ili palačinki, obavezno ih uparite sa izvorom proteina kao što je jogurt, mleko ili jaja. Ako volite ovsene pahuljice, dodajte mleko, orašaste plodove ili puter od kikirikija za dodatni unos proteina.

4. Razmišljate da doručak mora izgledati na određeni način

Prestanite da se ograničavate time što smatrate “klasičnim” doručkom. Pahuljice, jaja i palačinke su uobičajeni izbori, ali to ne znači da morate da se držite tih opcija. Naša tela ne prepoznaju razliku između doručka, ručka i večere, već govore jezikom ugljenih hidrata, masti i proteina. Ako želite da za doručak pojedete ostatke od ručka, kao što je lazanje ili piletina, slobodno to uradite. U stvari, svi ovi obroci mogu vam pružiti potrebnu energiju i hranljive materije.

5. Pijete samo kafu

Iako kafa može pružiti kratkotrajni energetski podsticaj zbog kofeina, to nije zamena za pravi obrok. Kafa na prazan stomak može izazvati pad energije, promene raspoloženja i čak gastrointestinalne probleme poput refluksa ili dijareje. Ako volite da pijete kafu ujutro, probajte da uz nju pojedete neki obrok – to će ublažiti efekte kofeina i obezbediti stabilnu energiju tokom dana.

6. Ne planirate unapred

Nedostatak vremena je jedan od najvećih izazova za doručak. Ako ujutru žurite i nemate spreman obrok, verovatno ćete se okrenuti brzom, ali nezdravom rešenju. Planiranje unapred je ključ. Pripremite doručak prethodne večeri – čak i jednostavan sendvič ili burrito može uštedeti mnogo vremena ujutro. Pripremljeni obroci ne samo da štede vreme, već vam omogućavaju da unosite kvalitetne hranljive materije, umesto da se oslonite na brze i nezdrave opcije.

Izbegavanje ovih uobičajenih grešaka može vam pomoći da poboljšate kvalitet svog doručka, što će pozitivno uticati na vašu energiju i produktivnost tokom dana. S pravim pristupom, doručak postaje odlična prilika da unapredite svoje zdravlje i započnete dan sa energijom.

foto: Pexels