Nedavno sam na TikToku (na kom, sa žaljenjem moram da priznam, u poslednje vreme živim) naišla na zabavan video o tome kako je minimalizam u enterijeru namenjen bogatim ljudima, dok je autor videa navodno siromašan i njemu prosto trebaju stvari. Ruku na srce, minimalizam zaista izgleda otmeno i luksuzno i prosto savršeno, ali realnost je takva da većina nas ne može bez svih svojih omiljenih sitnica i komada koje smo samo možda impulisvno nabavili. No, kom god taboru da pripadate jedno je sigurno – određene greške u uređenju enterijera se bez izuzetka svima dešavaju, a prema mišljenju dizajnera enterijera, ne bi trebalo.
Otkrivamo: Boje koje će biti najveći hit u enterijeru naredne godine
Sav nameštaj stavljate uz zid
Trebalo bi da imate nameštaj koji “plovi” prostorijom – na primer, stočić i stolice ili tabure, kojim ćete kreirati prostor za sedenje i uživanje. Pre nego što napravite novi raspored, skicirajte prostoriju i njene elemente na papiru kako biste pronašli najbolje rešenje.
Loše osvetljenje
Pirodna svetlost u enterijeru je, naravno, najbolja i najpoželjnija, ali naši domovi se ne nalaze uvek sa sunčane strane, a uostalom, kada padne mrak takođe nam je potrebno veštačko osvetljenje. Ovde je važno pronaći svoju meru – neki enterijer izgleda odlično sa hladnim belim svetlom, dok je neki mnogo atraktivniji sa toplim, žutim.
Premali ili preveliki komadi nameštaja
Pre svega, pažljivo izmerite prostoriju kako biste znali kakav nameštaj vam je potreban. Kada to znate, nećete vam se desiti greška u pogledu odabira neadekvatne veličine nameštaja. Osim veličine prostorije, važno je i ono što želite da postignete u enterijeru, kakav stil želite da kreirate. Svakako, sa pravilom proporcije nikada ne možete da pogrešite.
Estetika ne treba da bude iznad komfora
Da, ta fotelja je prelepa, ali, da li možete da sedite u njoj duže od dva minuta? Ne? Onda je ulaganje u takav komad potpuno promašaj!
Postavljate slike i umetnine previše visoko
Šta god da kačite na zid, postere, slike ili fotografije, imajte na umu da oni treba da budu u visini očiju – ne niže i definitivno ne više. Osim toga, nikada nemojte kačiti samo jedan komad – neka ih uvek bude nekoliko.
Više nije uvek više
Baš kao što i minimalizam ponekad ume da bude previše minimalistički, tako ni maksimalizam nije uvek poželjan. Nemojte preterivati sa prinovima i detaljima koji prosto smetaju očima. Setite se pravila Coco Chanel koje se može primeniti i na enterijer – pre nego što izađete iz kuće, pogledajte se u ogledalo i skinite jednu stvar sa sebe.
Asimetričnost nije poželjna
Nemojte biti tako uvereni da je simetrija dosadna – nije, i važna je kako bi prostorija izgledala kao skladna celina. Kako da to postignete, “povucite liniju” duž prostorije i rasporedite nameštaj i detalje tako da obe strane budu slične, kao da se ogledaju.
Foto: Pexels
Priredila: Ivana Tomić