Da li se često nađete zalepljeni za ekran svog pametnog telefona i beskonačno skrolujete, ne primećujući da je već palo veče? Niste jedini. Istraživanja pokazuju da je čak 61 odsto zavisno od interneta i svojih digitalnih ekrana. I to je samo postotak onih koji su bili iskreni prema anketarima. Takođe, utvrđeno je i da prosečni korisnik pametnog telefona na svakih dvanaest minuta proverava telefon da vidi da mu nije pala neka notifikacija, na Viberu do Instagramu ili običnom imejlu.
Da stvar bude gora, nije reč samo o gubljenju vremena, nego i mentalne stabilnosti, pa i fizičkog zdravlja. Zato bi odmor od brojnih aplikacija za društvene mreže i neko vreme odsustva od ekrana mogao biti dobra ideja. I tu dolazi do digitalne detoksikacije. Ovo je vremenski period tokom kojeg namerno smanjujete količinu vremena koje provodite na mreži na svojim uređajima. Možete čak odlučiti da potpuno prekinete vezu.
Zašto vam treba digitalni detoks? Jedno istraživanje je pokazalo da se oko 25% vlasnika pametnih telefona između osamnaest i četrdeset četiri godine ne seća kada poslednji put njihov telefon nije bio pored njih. Vreme na mreži može izazvati probleme za koje ni ne sanjate da potiču od zavisnosti od digitalnih ekrana. Evo nekih: loša slika o sebi, nisko samopouzdanje, nesanica, problemi sa radnom etikom, anksioznost, sve do depresije. I tu nije kraj. Lakše se odlučujete za brzu i nezdravu ishranu, nemate vremena za vežbanje, ne razmišljate o kontroli telesne težine. Stručnjaci su takođe otkrili da teška upotreba pametnih telefona može izazvati promene u mozgu. Svaki skrol ili prevlačenje šalje udar dopamina u ista područja vašeg mozga koja reaguju na zavisne i opasne droge poput kokaina.
Dakle, prednosti digitalnog detoksa ili detoksikacije su očigledne, mada ne i svima jasne. Bar ne korisnicima. Zato su o njima, verovali ili ne, počeli da brinu sami proizvođači pametnih telefona. Pojedini nam daju zaista korisne savete čiji cilj nije da bacimo njihov proizvod u prvu reku ili šaht, nego će nas odmoriti od životnog stila stalne dostupnosti. Recimo, preporučuju proizvođači, ako vam ipak teško pada da se odvojite od svog pametnog telefona, držite ga pri ruci, ali u režimu Ne uznemiravaj onda kada vam je potrebno malo vremena samo za sebe. Takođe, možete podesiti tajmere kako biste ograničili vreme koje provodite na društvenim mrežama. Neki čak predlažu da android ili iPhone zamenite klasičnim mobilnim telefonom i da imate dva – moderni za radnu nedelju, jer današnje vreme zahteva konstantnu povezanost, a drugi za vikend, kako biste se odmorili. Pobegnite od stalnih notifikacija. Obezbedite im i više nego potreban odmor tako što ćete ih poslati na ostrvo notifikacija. Koristite samo zadnju kameru, jer to znači manje – vas samih, a više beleženja dragocenih i zanimljivih trenutaka oko vas. Nema potrebe za stresiranjem oko savršenog selfija. Zato baterija traje nedeljama. Preporučuje se i povratak na radio, na obaveštenja samo za poruke i pozive. I, vratite se na retro gejming, uz klasične igrice tipa zmijice.
Isključivanje sa uređaja ili ulaganje napora da ih manje koristite može vam pomoći da poboljšate kvalitet života tako što će vam pomoći da se smirite i osetite zadovoljstvo pravog života. Nekoliko društvenih eksperimenata otkrilo je da planirani odmor od pametnog telefona ili digitalnog uređaja može smanjiti nivo stresa. Takođe može pomoći da se fokusirate na sadašnjost i posvetite više pažnje stvarima oko sebe.
Skrolovanje, lajkovanje, objavljivanje ili samo surfovanje internetom može biti dugotrajno i odvaja vreme od realnih obaveza.
Osećajte se bolje o sebi. Aplikacije društvenih medija vas navode da se stalno poredite sa drugima. To može uticati na to kako vidite sebe, pa je logično da skraćivanje vremena na telefonu može poboljšati sliku o sebi i samopoštovanje.
Spavajte bolje. Kada vaše telo zna da je vreme za spavanje, mozak oslobađa hemikaliju zvanu melatonin koja pomaže opuštanje. Gledanje u telefon neposredno pre spavanja održava um aktivnim kada mu nije vreme, a nedostatak sna utiče na raspoloženje i zdravlje.
Ne morate u potpunosti da napustite svoje uređaje, samo uradite ono što najbolje odgovara vašem životnom stilu. To bi moglo značiti da s vremena na vreme odložite telefon na nekoliko sati, da istražujete koliko vam je zaista potrebno da ga koristite ili da se potpuno isključite sa interneta na dan ili više.
Ako opsesivno koristite svoj pametni telefon i sumnjate da izaziva zavisnost, jedan od načina za detoksikaciju bi bio da blokirate vremenske intervale za proveru telefona. Na primer, pokušajte da proveravate telefon samo svakih petnaest ili trideset minuta. Stručnjaci kažu da bi trebalo da držite telefon podalje tokom obroka. Ovo vam može pomoći da se fokusirate na okolinu. Ako vam je teško da se oduprete svom telefonu, pokušajte da ga držite podalje od pogleda u drugoj prostoriji ili van domašaja kako biste se mogli fokusirati na hranu. Ili možete da podesite vreme kada ga nećete koristiti, na primer kada ste u šetnji, na društvenom skupu ili posle određenog sata noću.
Želite da pratite koliko dnevno koristite telefon? Ako vaš telefon to ne može da uradi umesto vas, postoji aplikacija za to. Neke aplikacije takođe mogu da blokiraju vaš pristup sajtovima društvenih medija na neko vreme ili da vam daju detaljan izveštaj o tome na šta trošite previše vremena. Ovo vam može pomoći da ograničite oslanjanje na telefon i vratite kontrolu.
Foto: Pexels, Unsplash
Tekst: M.Đ.