Opšte je poznato da su naočare za sunce postale isključivo modni statement i da nemaju ulogu kojoj su zapravo namenjene. Od toga da se kupuju u bilo kojoj radnji, supermarketu, drogerijama pa sve do pijaca, naočare su izgubile jedinu funkciju za koju su namenjene, a to je – kvalitetna zaštita od sunca. Zato kupovina naočara za sunce od proverenih proizvođača garantuje da će vaše oči biti adekvatno zaštićene od UV zraka i drugih štetnih sunčevih zraka.
Dugotrajna izloženost UV zracima može imati ozbiljne posledice po vaš vid, a upravo kvalitetne sunčane naočare poseduju filter koji blokira štetne UV zrake, smanjujući rizik od oštećenja očiju i bolesti kao što su katarakta, makularna degeneracija i drugih. Delujući kao štit, kvalitetne naočare sa adekvatnom zaštitom, čuvaju vid i oči od prekomernog osvetljenja, smanjujući naprezanje očiju i održavajući jasan vid. Istovremeno, uz adekvatne sunčane naočare osiguraćete i udobnost, a budući da smanjuju odsjaj, i uživanje u aktivnostima na otvorenom bez napora.
Prema rečima naše oftamološkinje, doktorke Gordane Kovačević Bencun iz Zenit bolnice, oštećenja koja mogu nastati prilikom nošenja neadekvatnih naočara su brojna. Na površini oka i na koži okoline oka su patološka stanja od lakših, prolaznih kao sto su upale spojnice (konjunktivitis) i upale rožnjače (photokeratitis), pa sve do ireverzibilnih stanja kao sto su solarne retinopatije i degenracije predela žute mrlje (makulopatija), koja je najodogovorniji deo oka za jasan centralni vid. Na samoj koži, s obzirom na to da su kapci najviše izloženi sunčevoj svetlosti, vrlo često se javljaju i maligne promene naročito na donjim kapcima. Negativna karakteristika crnih i jako tamnih stakala kod loših i nekvalitetnih naočara jeste i smanjena vidljivost i slika poput mraka, što može rezultirati smanjenom oštrinom vida, poteškoćama u raspoznavanju detalja i prepreka, otežanoj vožnji, a samim tim i ugrožavanju zdravlja očiju.
Upravo iz tog razloga, doktorka Kovačević Bencun savetuje da se prilikom izbora naočara obavezno obrati pažnja da one poseduju oznaku 100% UV zaštite, ali i odgovarajuće sertifikate proizvođača, budući da isključivo ovakve naočare pružaju pouzdanu zaštitu od oba tipa štetnih UV zraka: UVA i UVB.Istovremeno, ono na šta često ne obraćamo pažnju jeste sama veličina stakala i okvira, što doktoka ističe kao bitan faktor za veću pokrivenost. Naočare koje imaju veći okvir smanjiće područje nezaštićene kože oko očiju, čime se ujedno smanjuje i rizik oštećenja od sunca.
Ukoliko i pored navedenih oznaka nismo sigurni u to koje naočare da odaberemo za najbolju zaštitu od sunca i u skladu sa našim vidom, uvek je preporuka konsultovati oftamologa.
Iskustva su pokazala da su ljudi radije spremni da ulažu u adekvatnu negu kose i kože, vodeći računa o kupovini ulja i krema za negu jer znaju kako sunce može uticati na njih ukoliko su previše izloženi ali, niko ne uviđa značajan problem UV zračenja po zdravlje očiju. I pored toga, nije dovoljno samo kupiti naočare već se i edukovati o važnosti nošenja istih kako bi se sprečili navedeni problemi.
Dakle, briga o očima podjednako je važna kao briga o našem telu, koži i kosi. Kupovina kvalitetnih stakala i okvira kod naočara za sunce ne samo da će doprineti našem izgledu, već će nam omogućiti dugoročnu dobrobit i očuvanje zdravlja očiju. Neka nam oči budu prioritet, a važnost kvalitetnih naočara za sunce sastavni deo naše svakodnevne rutine.
Foto: Luka Stojanovic, Unsplash
Tekst: Promo