6 navika koje utiču na vašu sreću

Sreća nije u novcu i nije u deci, već u serotoninu.

Kada vašem telu nedostaje neophodni neurotransmiter, iznenada ćete se setiti da prošle godine niste bili na letovanju, jedva ćete se primorati da odete na posao, a na putu ka poslu će vas deprimirati činjenica da je sve što želite da kupite poskupelo ili već rasprodato. Ipak, nije situacija oko vas kriva za vaš svakodnevni bluz, već isključivo vaše navike. Šta to utiče na našu sreću?

1. Provodite puno vremena na kauču

Fotelja, krevet ili omiljena stolica. Ležanje uz vašu omiljenu TV emisiju takođe je vrsta psihoterapije, ali pasivni odmor u velikim količinama otupljuje sve pozitivne emocije. Mnoga naučna ispitivanja potvrdila su da vežbanje pokreće proizvodnju serotonina u telu. U stvari, vežbanje je efikasnije od lekova na recept koji su dizajnirani da povećaju serotonin, kažu psihoterapeuti. Zato ne potcenjujte snagu trčanja, vožnje bicikla ili joge.

2. Retko napuštate svoj dom

Sunčeva svetlost je važan izvor serotonina. Samo ako ga vidite uživo, a ne kroz prozor kancelarije. Oni koji većinu svog života provedu u zatvorenom, postaju ćudljivi, teško se koncentrišu i gube interes za život. Napuštanje sobe je vrlo korisno.

3. Ne pridržavate se zdrave ishrane

Raspoloženje direktno zavisi od vaše ishrane. Nedostatak određenih hranljivih sastojaka smanjuje nivo serotonina. To se dešava ako je u vašoj ishrani malo vitamina, ugljenih hidrata ili fermentisane hrane. Vitamini B deluju kao aktivatori koji aminokiseline u vašoj ishrani pretvaraju u neurotransmiter serotonin. Konzumiranje puno povrća i voća garantovaće vam da unosite puno ovih vitamina, uključujući prirodni oblik vitamina B9 – folnu kiselinu – koja se nalazi u povrću poput spanaća. Hrana bogata probioticima može pomoći u održavanju zdravlja creva, što je važno jer se 95 procenata serotonina proizvodi u crevima. Jedan desert će vam brzo podići raspoloženje, ali uravnotežena ishrana pomoći će vam da stalno držite svoje mentalno zdravlje pod nadzorom.

4. Pijete puno kafe

Šolja kafe može dramatično povećati nivo serotonina, ali njegovi efekti neće dugo trajati. Zapamtite da kofein izaziva zavisnost. Naviknete se na ovo piće i svaki put kada se kofein eliminiše iz tela, iskusićete ozbiljan nedostatak serotonina. Budite oprezni sa bilo kojim veštačkim stimulansima nervnog sistema: alkoholom, nikotinom, adrenalinom. Ako je jutarnja kafa više navika nego zavisnost, pokušajte da je ponekad zamenite drugim okrepljujućim pićima.

5. Spavate malo

Nedostatak sna  ne doprinosi samo stalnom osećaju umora i problemima sa koncentracijom, već šteti i proizvodnji serotonina u telu. Studija objavljena u časopisu Sleep izveštava da deficit spavanja smanjuje osetljivost receptora u telu odgovornih za proizvodnju hormona sreće. Nedostatak sna rezultiraće produženom depresijom. Naučnici su više puta potvrdili da je optimalna količina sna 8 sati. Šest sati sna je dugoročno jednako loše kao i da se uopšte ne spava. Istovremeno, ljudi koji spavaju 6 sati dnevno dugo ne primećuju da su počeli da razmišljaju slabije, brže se umaraju i imaju poteškoće u koncentraciji.

6. Ne uživate u trenutku

Kad su vaše misli sve vreme opterećene brigama o budućnosti, to vas čini nesrećnim. Prema psihoterapeutima istraživanje pokazuje da uživanje u trenutku povećava nivo dopamina i serotonina. Već smo detaljno obradili kako razviti samosvest i naučiti uživati u svakom trenutku života. Kao što vidite, vaša sreća je bukvalno u vašim rukama. Promenite ili ispravite ove navike i osećaćete se srećnije bez očiglednog razloga.

foto:heroine