Mislite da je zdrava ishrana skupa ili, pak, nemate vremena da smišljate zdrave obroke pa idete na najbrža rešenja?
U nastavku razbijamo i taj mit i donosimo savete trenera i nutricionista koji će vas naterati na zdravije navike i rešiti vas brojnih neugodnih zdravstvenih problema s kojima se u budućnosti možete susresti.
PREHRANA S URAVNOTEŽENIM UNOSOM UGLJENIH HIDRATA
Ugljeni hidrati nisu „babaroga“, kakvim se danas nastoje prikazati ali unosite ih u svoj organizam iz povrća, voća, mahunarki i integralnih žitarica. Ne pretrpavajte se krompirom, testeninom i pekarskim proizvodima.
ISHRANA SA ODGOVARAJUĆIM UNOSOM MASNOĆA
Masnoće su vrlo važne u našoj ishrani, ali ne preterujte ni s jajima, ni s kokosovim uljem koje je sada u trendu. Mononezasićene masne kiseline iz maslinovog ulja, avokada i orašastih plodova apsolutni su must-have u prehrani. Ne zaboravite ni omega-3 masne kiseline iz plave ribe, lososa, chia semenki, lana i oraha.
ŠTO VIŠE VLAKANA
Ako jedete brokoli, kupus, karfiol, mahunarke (pasulj, sočivo), koristite lan u prehrani, birate hleb od celovitog zrna ili jednostavno ne ljuštite jabuke i kruške te volite jesti šumsko voće – na pravom ste putu da snabdevate organizam neophodnom količinom vlakana.
Doručak je posebno pogodan obrok za obezbeđivanje barem polovine ove preporuke o unosu vlakana.
JEDITE CELOVITO
Nemojte koristiti belo brašno, nego ono od celovitog zrna. Koristite integralni pirinač i ječam, a ne beli. Kada god možete, nemojte ljuštiti povrće ili voće.
Photo: Profimedia