4 pravila pametne ishrane bez obzira na to da li vežbate ili ne

Mislite da je zdrava ishrana skupa ili, pak, nemate vremena da smišljate zdrave obroke pa idete na najbrža rešenja?

U nastavku razbijamo i taj mit i donosimo savete trenera i nutricionista koji će vas naterati na zdravije navike i rešiti vas brojnih neugodnih zdravstvenih problema s kojima se u budućnosti možete susresti.

PREHRANA S URAVNOTEŽENIM UNOSOM UGLJENIH HIDRATA

Ugljeni hidrati nisu „babaroga“, kakvim se danas nastoje prikazati ali unosite ih u svoj organizam iz povrća, voća, mahunarki i integralnih žitarica. Ne pretrpavajte se krompirom, testeninom i pekarskim proizvodima.

ISHRANA SA ODGOVARAJUĆIM UNOSOM MASNOĆA

Masnoće su vrlo važne u našoj ishrani, ali ne preterujte ni s jajima, ni s kokosovim uljem koje je sada u trendu. Mononezasićene masne kiseline iz maslinovog ulja, avokada i orašastih plodova apsolutni su must-have u prehrani. Ne zaboravite ni omega-3 masne kiseline iz plave ribe, lososa, chia semenki, lana i oraha.

ŠTO VIŠE VLAKANA

Ako jedete brokoli, kupus, karfiol,  mahunarke (pasulj, sočivo), koristite lan u prehrani, birate hleb od celovitog zrna ili jednostavno ne ljuštite jabuke i kruške te volite jesti šumsko voće – na pravom ste putu da snabdevate organizam neophodnom količinom vlakana.

Doručak je posebno pogodan obrok za obezbeđivanje barem polovine ove preporuke o unosu vlakana.

JEDITE CELOVITO
Nemojte koristiti belo brašno, nego ono od celovitog zrna. Koristite integralni pirinač i ječam, a ne beli. Kada god možete, nemojte ljuštiti povrće ili voće.

Photo: Profimedia