Novo istraživanje pokazalo je da je prisustvo maslinovog ulja u ishrani dobro za zdravlje kardiovaskularnog sistema.
Slični pozitivni rezultati pronađeni su i u drugim biljnim uljima, ali upravo je maslinovo ulje glavna komponenta mediteranske ishrane, koja se smatra jednom od najkorisnijih.
Početkom marta 2020. godine rezultati studije predstavljeni su na naučnom skupu Američkog udruženja za kardiologiju. Analiza dugoročnih podataka, počev od 1990. godine, pokazala je da svakodnevno konzumiranje pola kašike maslinovog ulja smanjuje rizik od srčanih bolesti za 15 odsto, a rizik od koronarne bolesti srca za 21 odsto.
Međutim, prema dr Marti Fere, vodećoj autorici studije i istraživačice sa odeljenja za nutriciologiju na Harvardu u Bostonu, još uvek nije bilo istraživanja koja bi potvrdila efikasnost maslinovog ulja među Amerikancima. Ranije su studije rađene samo na osnovu svedočenja stanovnika južne Evrope. Poznato je da se promena ishrane radi poboljšanja zdravlja srca često savetuje započinjanje prelaskom na mediteransku dijetu. Ova dijeta zasniva se na nerafinisanoj biljnoj hrani, ribi i maslinovom ulju. Ali uprkos očiglednim prednostima maslinovog ulja, ljudskom telu su potrebne i druge masti koje se nalaze i u biljnim uljima i u životinjskim proizvodima. Zdravlje kardiovaskularnog sistema zavisi i od redovne fizičke aktivnosti, uravnotežene ishrane i periodičnih lekarskih pregleda.