Ako ste ljubitelj fitnesa ili uživate da budete aktivni, sigurno ste se zapitali koliko treninga je našem telu dovoljno? Šta čini dobar trening i kad je pravi čas za odmor? Teško je početi i održavati kontinuitet, kao i podvrgavati telo nečemu na šta nismo naviknuti. Čar je u tome da postignemo svoj maksimum i da uživamo u dobijenim rezultatima.
Fitnes instruktori nas uče raznoraznim tehnikama, a savetuju intenzitet i tempo vežbanja u skladu sa onim što želimo da postignemo.
Trening jednom ili dvaput nedeljno neće doneti velike rezultate, a ako treniramo 3 puta nedeljno moramo raditi vežbe celog tela.
Ako želimo vidljive rezultate i dobru kondiciju, najbolje bi bilo da vežbamo 4 ili 5 puta nedeljno. Telo postaje žilavije i bori se sa novim zahtevima koji su mu nametnuti. Ovako intenzivan trening iziskuje poseban način ishrane, ali i pauzu između dana u kojima se trenira. Trening svakog drugog dana bi bio odličan za naše telo. Tri dana vežbanja uzastopno je previše. Taj tempo preopterećuje zglobove, nema dovoljno vremena za oporavak mišića i može dovesti do sportskih povreda, upravo zbog opterećenja tetiva i zglobova.
Što se vremena treninga tiče, savetuje se istezanje i zagrevanje prvih 10 minuta, a vežbe i predloženi trening treba da traju narednih pola sata ili 40 minuta, u zavisnosti od snage i spremnosti tela. Dozvoljene su kratke pauze i predasi (naročito na početku treninga) u trajanju od par minuta kako bi odmorili mišiće ili kako se ne bi „pregrejali“. Na kraju treninga poželjno je desetominutno istezanje.
Treniranje i vežbanje iziskuju jaku i čvrstu volju, a izgovor „od ponedeljka ću“ se prečesto upotrebljava. Najveći trijumf nakon treninga nije vitka, izvajana figura već pobeda samog sebe. Pronalaženje motivacije kada nam nije ni do čega i samodisciplina iznad bola, umora i sličnih iskušenja.
Foto: pixabay.com