Kako ojačati imunitet?
Jedan od načina je praćenje unosa cinka. Iz nekog razloga, ovaj mikroelement se često zaboravlja, iako je njegov nedostatak sposoban da složeno poremeti metabolizam – dok imunitet najviše pati. Cink je potreban za proizvodnju proteina i DNK, za rast i obnavljanje mišića, za ispravan osećaj ukusa i mirisa, pospešuje zarastanje rana, pomaže imunološkom sistemu u borbi protiv bakterija i virusa, poboljšava varenje i reguliše proizvodnju hormona.
Brojne kliničke studije pokazale su da ako se cink uzima prvi dan nakon pojave prehlade, oporavak tela je brži. Stručnjaci veruju da dovoljan nivo cinka u organizmu može ometati širenje virusa, jer cink stimuliše stvaranje zaštitne membrane na virusnim patogenima, što sprečava njihov prodor kroz sluznicu u respiratornom traktu.
U kojoj hrani treba tražiti cink?
Najviše cinka ima u ostrigama – 60 mg na 100 g. Zatim sledi teleća jetra (15-16 mg), crveno meso (jagnjetina, svinjetina, govedina) – 7-9 mg. Veganima i vegetarijancima preporučujemo da pažljivije pogledaju proizvode poput semena suncokreta, bundeve, susama, sočiva, soje. Sadržaj cinka u njima je od 3,8 do 5,5 mg na 100 g. Ali postoji jedno „ali“: cink iz biljnih proizvoda apsorbuje se gore nego iz mesa i morskih plodova.
U proseku, odrasla osoba treba do 40 mg cinka dnevno, tinejdžeri – do 30 mg, deca – od 15 do 20 mg.