Idealno za one koji nisu oduševljeni strogim dijetama!
Najzad, postoji način da pojedete sve što želite i da izgubite težinu – intervalni post.
Delotvornost ove metode gubitka kilograma već su potvrdili brojni nutricionisti. Poslednjih godina takva ishrana dobija ogromnu popularnost među onima koji žele izgubiti suvišne kilograme bez nepotrebnih problema. Dugo vremena su stručnjaci promovisali redovne obroke, uveravajući da pet obroka dnevno ubrzava metabolizam i pomaže bržem gubljenju kilograma. Kao rezultat toga, savremene žene se plaše da preskoče doručak i prisiljavaju se na užinu, čak i ako nisu gladne. Ali da li našem telu zaista treba takav režim? Relativno nedavno su zapadni stručnjaci zaključili da nema ništa loše u činjenici da preskačete prvi obrok i organizujete “štrajk glađu” do ručka ili čak večere. Iako je ovo u suprotnosti sa svim principima pravilne ishrane za koje smo se znali ranije, ali intervalni post zaista pomaže u gubitku kilograma i poboljšanju tela.
Intervalni post je dijeta za mršavljenje, koja se sastoji u periodičnom odbijanju hrane. Najpopularnija metoda je sistem 16/8 – potpuno odbacivanje hrane tokom 16 sati i 8 sati, kada možete jesti sve. Takva ishrana tera telo da sagoreva masne rezerve. Glavna prednost posta je ta što uopšte ne morate odustati od hrane, dovoljno je da preskočite doručak, ručak ili večeru. Emocionalno je to mnogo jednostavnije od apsolutnog posta ili, na primer, detoks dana. Pored toga, nema ograničenja na proizvode, što znači da možete sebi da priuštite male slabosti: deserti, pržena hrana, hleb, peciva.
Princip intervalnog posta
Odbijanje hrane od 16 sati optimizuje izlučivanje insulina, a to čini telo manje osetljivim na ugljene hidrate sa visokim glikemijskim indeksom i smanjuje osećaj gladi. Vaše telo u vreme gladovanja počinje sagorevati masne rezerve, a da ne ometa preradu hrane. Štaviše, prazan stomak može da se odmori, jača imunitet i poboljšava nivo hormona. Neki nutricionisti su uvereni da ovaj princip ishrane smanjuje upalne procese u telu, reguliše šećer u krvi i poboljšava mentalne funkcije. Kombinacijom intervalnog posta i treninga snage možete da sakupite mišićnu masu sagorevanjem masti. Ali bez odgovarajuće pripreme, bavljenje sportom na prazan stomak biće teško.
Kada možete da jedete?
Za početak, trebalo bi da odredite za sebe kada je lakše da gladujete – ujutro ili uveče. Ako lako možete bez doručka, sada možete prespavati jutarnju kašu sa čistom savešću. Na primer, večerali ste u 20 sati, što znači da već u 12 sati sledećeg dana možete da priuštite zdrav ručak ili, ako još uvek niste gladni, pojedete latte sa kroasanom (i nastavite da gubite kilograme!). U 20h možete priuštiti večeru, testeninu ili meso uz prilog. Za one koji dan ne mogu započeti bez doručka, večernje trke do frižidera su zabranjene. Ujutro ne možete sebi ništa uskratiti. Ali ako doručkujete u 8 ujutru, onda ćete se nakon 16 sati morati odreći iskušenja. Ali pogledajte na drugu stranu: do sad niste ni u čemu ograničeni.
Kome intervalni post ne odgovara?
Post, kao i svaka dijeta, ima kontraindikacije, pa je pre nego što eksperimentišete sa svojim telom, bolje je konsultovati lekara. Intervalni post je kontraindikovan za one koji imaju gastritis, probleme sa žučnim putevima, nadbubrežnom žlezdom, kao i trudnicama i dojiljama.