Neočekivani odgovor na pitanje da li kozmetički proizvod koji sadrži samo jedan sastojak može biti efikasan.
Trend beauty minimalizma u poslednje vreme uzima maha. I dok neki lude za sredstvima 3 u 1, drugi smanjuju broj faza u rutini lepote, neki se klade na sredstva lakonskog sastava.
Pored kokosa i drugih prirodnih kozmetičkih ulja, lista „asketskih sredstava“ uključuje čitavu grupu jakih igrača – hidrolata. Odlučili smo da saznamo šta je to i kako to funkcioniše.
ŠTA JE HIDROLAT?
Reč „hidrolat“, izvedena iz korena Hydro i Lait daje vrlo nejasnu predstavu o svojstvima i prirodi proizvoda. Ali pomalo zastarela definicija „cvetne vode“ odmah postavlja sve na svoje mesto. Hidrolat je tečnost koja nastaje tokom parne destilacije biljaka esencijalnog ulja, najčešće cveća. Dakle, ne sadrži ništa osim destilovane vode i rastvorljivih hranljivih sastojaka iz ruža, lavande ili jasmina. U zavisnosti od biljke od koje se priprema cvetna voda, ona može biti providna ili obojena, ali bočica definitivno neće sadržati strane suspenzije ili nečistoće ulja. Hidrolati se praktično ne osećaju na koži i po pravilu vrlo prijatno mirišu.
ZAŠTO NAM JE POTREBAN HIDROLAT?
Hidrolati se najčešće koriste kao alternativa tonicima ili termalnoj vodi. Savetuje se nanošenje na kožu sprejom ili brisanje lica pre nanošenja kreme ili šminkanja. Neki kozmetolozi smatraju da je cvetna voda korisnija od termalne, jer tokom isparavanja ne povlači vlagu sa kože. Hidrolati se takođe mogu tačno primeniti za ublažavanje svraba nakon uboda insekata, zarastanje ogrebotina ili ublažavanje upale od opekotina od sunca. Najčešće se za ovo koriste destilati lekovitih biljaka: kamilica, ruzmarin, izop.
Relativno neobičan način upotrebe hidrolata je kao sredstvo za ispiranje usta. Pristalice naturopatije savetuju destilate mente, nevena ili čajevca kao prirodnu alternativu ispiranju zuba.
KAKO PRIMENITI HIDROLAT
Hidrolat možete koristiti na bilo koji prikladan način. Aromatični destilati cvetova ruže ili citrusa – pre nanošenja kreme nanesite sprej po licu; tečnost će biti odličan provodnik za serum ili kremu i obezbediće koži dodatnu hidrataciju. Hidrolate sa antiinflamatornim dejstvom najbolje je koristiti tačno, uz pomoć malih pamučnih tuifera; prednost njihove upotrebe biće u tome što vam garantovano neće isušiti upaljeno mesto, kao što je to često slučaj sa apotekarskim losionima. Još jedan klasičan način upotrebe hidrolata je pamučna podloga. U ovom slučaju to će biti izvrsna alternativa toniku.
ŠTA JE BOLJE: HIDROLAT ILI TONIK?
Kao i kod bilo kog proizvoda, koristite ono šta vam odgovara. Tonik se često koristi za toniranje kože, čišćenje ostataka šminke, kao sredstvo za serume i kreme i kao lagani piling. Dakle – hidrolat izvrsno radi sa svim ovim zadacima. Glavna stvar koja razlikuje tonik od hidrolata je njegov sastav. U prvom se može dopuniti, na primer, hijaluronskom kiselinom za dodatnu hidrataciju ili AHA kiselinama za piling. Podsetimo da u cvetnoj vodi nema ništa osim same vode i biljnih ekstrakata i bioflavonoida.
Koji hidrolat je najbolji za suvu kožu?
Za suvu kožu koja zahteva aktivnu i dugotrajnu hidrataciju, hidrolati napravljeni od ruže, ilang-ilanga ili jasmina su najpogodniji.
Koji hidrolat je najbolji za masnu kožu?
Hidrolati žalfije, mente i matičnjaka pomoći će uravnotežiti proizvodnju sebuma i izgladiti pore.
Koji hidrolat je najbolji za mešovitu kožu?
Idealni hidrolati za mešovitu kožu su žalfija, neroli i zeleni čaj. Oni istovremeno regulišu proizvodnju sebuma i blago matiraju lice, ostavljajući efekat zatezanja.
foto:elle.ru