U opštoj pomami za večnom lepotom kao idealom, devojke i žene odlaze na tretmane mnogo ne razmišljajući da li su osobe koje te procedure sprovode adekvatno obučene, odnosno školovane za to. Posao kozmetičara i dermatologa se nekako ispreplitao, te je kod lekara moguće uraditi kozmetički tretman, a kod kozmetičara popuniti nepravilnosti, bore botoksom ili hijaluronom. Kako bi vam odagnali sve sumnje i da bi vas uputili na pravo mesto, pojasnićemo vam koji je domen posla kozmetičara ili kozmetologa, a koji dermatologa. Jer koža je veoma osetljiva i moramo biti sigurni kome poveravamo da brine o njoj.
Kozmetičar je prva i najvažnija stanica u redovnom održavanju kože lica, koje podrazumeva temeljno čišćenje, tretmane hidratacije, blage hemijske pilinge, mikrodermoabraziju, blage procedure mezoterapije i dermapenu (unapređenu verziju mezoterapije), tretmane svetlom i IPL-om, određene tretmane ultrazvukom, radiofrekvencijom i strujom, masaže lica, depilaciju, manikir, pedikir. Birajte iskusnog kozmetičara koji će umeti da prepozna stanja koja zahtevaju lečenje i uputiti vas kod dermatologa. Kozmetičar od poverenja je zlata vredan, zato ako ste u dilemi kod koga ići, nemojte se rukovoditi cenom, već kvalitetom i preporukom.
Dermatolog je lekar koji leči problematična stanja kože lica i tela, kose, noktiju. Na osnovu anamneze, utvrđuje zbog čega je došlo do lošeg stanja kože, da li zbog disbalansa hormona, stresa, načina ishrane, genetike. Ukoliko je potrebno, uzima se krv na analizu, bris. Sledeći korak je terapija koja podrazumeva preporuku adekvatnog životnog režima, lekove (ukoliko je potrebno), održavanje higijene i nege preporučenim, propisanim medicinskim proizvodima. Kada se epiderm dovede u normalno stanje, dermatolog vas može uputiti kod kozmetičara na neku od procedura.
Plastični hirurg bavi se ispravljanjem iliti korekcijom, često i rekonstrukcijom delova tela, uz maksimalnu funkcionalnost i normalan ili lepši izgled. Poslednjih godina usluge ove grane medicine sve su popularnije, u želji da se po svaku cenu bude lep (manji nos, korekcija ušiju, uvećanje grudi, usana, zatezanje opuštene kože, popunjavanje lica filerima, zlatnim nitima, botoksom…)
Kada je reč o ovakvom vidu ulepšavanja, moramo naglasiti da smo svedoci jednoobraznog obrasca lepote brojnih devojaka koje su se podvrgle različitim intervencijama mnogih delova lica, pa i tela. Zajedničko im je da su sve iste, kao da su izašle iz iste štanc-mašine, neprirodnog, neprijemčivog izgleda, kako mlade tako i one starije. Sve su kao Azijatkinje (koža se zateže prema slepoočnicama) te oči poprimaju kosooki izgled, previše napunjeni obrazi izgledaju kao umetnute dve osrednje jabuke, korigovani nosevi su kao dugmence, bez obzira o kakvoj fizionomiji je reč… I tako unedogled. Zato, pre nego što odlučite da nešto na sebi ispravite, dobro razmislite da li vam je to neophodno. Ideali lepote se menjaju, a svi smo jedinstveni i upravo je u tome čar. Ko vas voli, voleće vas takvim kakvi jeste, ali prvo morate sami sebe da zavolite.
Fotografija: Unsplash