Da li parenje lica zaista ima koristi?

parenje

Ako pregledate beauty TikTok, videćete mnoge influensere kako hvale prednosti parenja lica i pokazuju vam kako to možete raditi kod kuće – bilo sa parnim uređajem za lice ili sa vrućim peškirom i ključalom vodom. Da, postoje neki dokazi koji podržavaju hidratantne i eksfolijacione prednosti parenja lica. Ali pre nego što napravite svoju parnu saunu za lice, važno je biti svestan svih bezbednosnih briga za kožu – neki dermatolozi upozoravaju da parenje nije za svakoga, posebno ako imate određene tipove kože ili stanja.

Spremni za spa tretman kod kuće? Evo svega što treba da znate o rizicima i koristima parenja lica kod kuće ili kod profesionalca.

Šta je parenje lica?

Parenje kao oblik samopomoći postoji od davnina. Turska hamam kupatila, koja su bila i društvena i wellness mesta za čišćenje i opuštanje u parnim sobama, jedan su od najranijih primera – njihovo poreklo može se pratiti do Rimskog carstva. Sastojci za uspešno parenje lica su jednostavni: voda koja je dovoljno vruća da stvori paru i ponekad vruć peškir koji stavljate preko glave kako biste stvorili okruženje slično šatoru koje zadržava paru kako bi je vaša koža mogla apsorbovati. Možete posetiti profesionalnog estetičara ako želite potpuni tretman lica koji uključuje parenje, a možete i kupiti fensi parnu saunu ili uređaj za parenje lica da paru lice kod kuće. Ali, kao što smo pomenuli, parenje je jednostavan tretman koji ne zahteva da se istegnete budžet: stavljanjem lica iznad vruće posude sa parom ili sedenjem ispred osnovnog uređaja za parenje većina ljudi može imati potencijalne koristi, prema dermatolozima.

Da li parenje lica ima koristi?

  1. Može povećati eksfolijaciju.
    Možda postoji neka korist od parenja lica za akne, ali verovatno ne iz razloga koje ste mislili. Postoji zabluda da parenje lica otvara vaše pore i odčepljuje ih. Naše pore su fiksne strukture koje se ne otvaraju i zatvaraju kao odgovor na promene temperature. Šta se zapravo dešava kada izložite lice pari? Površinski sloj mrtve kože, nazvan stratum corneum, omekšava i postaje propustljiviji, otpuštajući ulja, prljavštinu ili bakterije koje izazivaju akne na površini kože kako bi mogle biti uklonjene, što je oblik fizičke eksfolijacije.
  2. Parenje može povećati cirkulaciju.
    Brzo parenje od 10 minuta dovoljno je da podstakne protok krvi. Ta povećana cirkulacija može privremeno dati rumenilo i zdrav sjaj. Plus, priliv krvi olakšava cirkulaciju kiseonika do vaših ćelija kože.
  3. Vaša koža može uživati u dodatnoj hidrataciji.
    Teoretski, pošto izlažete lice toploj vaporisanoj vodi, parenje može dovesti vlagu u kožu. Toplo parenje može se koristiti za privremenu hidrataciju kože, ali može biti i isušujuće ako se radi predugo.
  4. Može pomoći vašoj koži da bolje apsorbuje proizvode za negu kože.
    Opet, gotovo sve potencijalne koristi od parenja lica, uključujući apsorpciju proizvoda, vraćaju se na omekšavanje stratum corneuma. Ova povećana propustljivost najgornjeg sloja vaše kože omogućava proizvodima da lakše uđu. Nakon parenja, preporučuje se korišćenje seruma sa humektansima, poput hijaluronske kiseline ili glicerina, a zatim nanesite deblji hidratantni proizvod sa ceramidima kako biste zadržali vlagu.
parenje

Postoje li potencijalni nedostaci parenja lica?

U zavisnosti od vašeg tipa kože i da li imate određene kožne bolesti, parenje može učiniti vašu kožu suvom, osetljivom i upaljenom. Toplota i para su poznati okidači za mnoga dermatološka stanja, kao što su rozacea, melazma i ekcem. U osnovi, toplota može izazvati upalu.

Kako pariti lice kod kuće

Ako redovni tretmani lica kod obučenog estetičara nisu u vašem budžetu, možete sami napraviti parni uređaj sa posudom vode i čistim peškirom. Zagrejte vodu u loncu do blage tople temperature – nikada ne ključajuće, i postavite se iznad posude sa toplom vodom, oko 25 cm daleko, na 10 minuta.

Možete li se pariti lice svakodnevno?

Ne želite prekomerno eksfolirati parenjem predugo ili prečesto, što može dovesti do problema kao što su crvenilo i iritacija. Sve dok vaša koža nije sklona inflamatornim stanjima kože, možete pariti lice jednom nedeljno najviše.

Parenje lica može učiniti vašu kožu mekšom i hidratantnijom i može pomoći u otpušavanju vaših pora. Bezbedno je, sve dok nemate kožne probleme koje izaziva upala i sve dok ne preterujete sa toplinom vode. Ako sve to proverite, slobodno uživajte u parenju lica jednom nedeljno po 10 minuta.

Foto: Profimedia