Za čistu kožu i glatku kosu!
Čuli smo o prednostima svilenih jastučića od naših baka. I bile su u pravu. Vredi započeti s činjenicom da je svila zadovoljstvo. Ova tkanina se ne zagreva i sprečava prekomerno znojenje. Ali koje druge funkcije osim estetske i taktilne svila ima i zašto su ovakve jastučnice mnogo korisnije za našu kosu i kožu od pamuka? Analizirajmo poene.
Glatkoća svile
Ovo je možda glavni argument u korist takvih jastučića. Proizvodnja svile odvija se u nekoliko faza, tokom kojih se hrapavost uklanja više puta sa površine. Tako postaje savršeno glatka, ne grebe kosu i vlasište, zadržava vlagu, a takođe ne ostavlja nabore na licu, što je takođe važno.
Sastav tkanine
Svila se pravi uz pomoć gusenica svilenih buba koje oko njih uvijaju kokon svilenih niti. Nakon što je ovaj proces završen, radnici pažljivo sakupljaju sirovine, obrađuju ih parom, odmotavaju niti i tek tada tkaju samu tkaninu. Zahvaljujući ručnom radu i nežnom rukovanju, visokokvalitetna svila je vrlo glatka i nežna. Važno je napomenuti da je veštački analog ove tkanine po svojstvima više nalik pamuku. Ali vratimo se prirodnoj svili. Po strukturi su njene niti slične ljudskoj kosi, što znači da će se za vreme spavanja vršiti minimum mehaničkog uticaja na vlasište i samu kosu.
Borba protiv upale
Svila se često koristi u medicinske svrhe, uglavnom zbog toga što se bori protiv akni i drugih kožnih bolesti. Razlog leži i u gustom preplitanju niti, što ne dopušta svili da zadrži prašinu i sakupi bakterije. Dakle, spavanje u svilenom donjem vešu je higijensko. Istovremeno, jastučnicu treba promeniti više puta u toku meseca, posebno za one koji pate od kožnih bolesti.
bazaar,ru