Razumevanje važnosti letnje nege kose je ključno za održavanje zdravih, živahnih pramenova tokom sunčanih meseci. Za razliku od naše kože, kosa nema sposobnost da se izleči kada je oštećena. To znači da je jedino rešenje da se ošišate. Zbog toga je važno preduzeti preventivne korake. Intenzivno UV zračenje, slana morska voda i hlorisana voda iz bazena mogu uzrokovati da kosa postane suva i podložna lomljenju. Uz nekoliko promena u vašoj rutini i malo dodatne nege, možete zaštititi kosu i održati njen najbolji izgled.
Osvežite rutinu nege
Baš kao što menjate svoju garderobu za leto, i vaša rutina nege kose zahteva sezonsko ažuriranje. Proizvodi pogodni za leto su obično lakši i sadrže zaštitne i hidratantne sastojke. Ako je vaša kosa obojena, koristite proizvode posebno dizajnirane za zaštitu bojene kose.
UV zaštita – neophodnost
Smatra se da je sunčevo UV zračenja desetak puta jači agens od hidrogena od 12%, a svi znamo koliko je on štetan za kosu. Zračenje sunca ugrožava keratin, protein koji gradi dlaku, kao i melanin, koji je štiti od zračenja i daje joj boju. Zbog svega toga kosa tokom leta posvetli, ali i gubi sjaj, postaje lomljiva i veoma teško se raščešljava. Sve su to razlozi da kosu zaštitite pre izlaganja suncu. Za one koji imaju bojenu kosu, letnja nega kose postaje još kritičnija. Sunce može prouzrokovati da vlasi brže izblede, pa će je zaštita od UV zraka produžiti vek vaše boje. Dostupni su brojni proizvodi za kosu sa ugrađenim UV filterima, koji nude zaštitni štit oko svakog pramena. Ovi sprejevi i kreme deluju tako što apsorbuju ili odbijaju UV zračenje, pomažući u sprečavanju oštećenja.
Hidratacija
Jedan od najuočljivijih uticaja sunca na kosu jeste gubitak vlage, jer sunce isušuje kosu, oduzimajući joj prirodna ulja, vitalne komponente koje održavaju kosu hidriranom i elastičnom. Kada se ova ulja izgube, kosa postaje isušena i lomljiva, što dovodi do povećanja kovrdžanja, tuposti i grube teksture kojom je teško upravljati. Na tržištu postoje brojni preparati koji će kosi obezbediti dovoljno vlažnosti. Najbolje su maske koje se ne moraju koristiti svaki dan, već mogu i jednom nedeljno kako biste nadoknadilie izgubljenu vlagu. Pored toga, češće tokom leta koristite dubinski balzam.
Pažljivo sa šamponom
Korišćenje previše šampona prilikom pranja kose naneće više štete nego koristi, jer isušuje vlasište. Ako se više znojite na glavi i kosa se masti. Preferirajte one sa blagim sastojcima, hidratantne, bez sulfata, i šampon nanesite samo na kožu glave, a ne direktno na kosu kako biste sprečili njeno isušivanje.
Pre plivanja isperite vlasi
Pre nego što uronite u bazen ili more, isperite kosu svežom vodom. Ona će apsorbovati čistu vodu, što znači da će apsorbovati manje hlorisanu ili slanu vodu kada plivate. A posle svakog izlaska iz vode, na moru ili bazenu, isperite kosu kako biste isprali slanu vodu ili hlor.
Prava četka je važna
Pravilno češljanje kose je neophodno, posebno tokom letnjih meseci kada je sklona zapetljavanju i lomljenju. Koristite češalj sa širokim zupcima ili četku sa mekim, fleksibilnim dlakama da nežno raspetljate kosu. Uvek četkajte od krajeva do korena da biste sprečili lomljenje i pucanje krajeva.
Tekst: Snežana Milošević