Ako često zaspite ujutru!
Nakon dužeg odmora, režim spavanja se može poremetiti i ustajanje rano ujutro svaki put postaje sve teže. Da biste brzo ušli u stabilan radni ritam, isprobajte nekoliko saveta:
Pripremite se za krevet
Obavezno provetrite sobu pre spavanja. Preporučena temperatura za spavanje je 18-20 stepeni. Oslobodite se zvukova: isključite računar, zatvorite prozore i vrata. Priuštite toplu kupku sa opuštajućim uljem ili morskom soli. Uklonite sve uređaje 2 sata pre spavanja: plava svetlost koju emituju smanjuje nivo melatonina i smanjuje verovatnoću za miran i zdrav san.
Prepustite se dnevnom snu
To je često ono što uzrokuje nesanicu: vaše telo je dobilo snagu i energiju tokom dugog dnevnog odmora i sada ne oseća umor. Ovo stvara začarani krug: noću ne možete zaspati, tokom dana osećate se pospano i umorno, oporavljate se od sna, a noću se sve ponavlja. Pronađite sebi posao da nema vremena za spavanje tokom dana – do večeri ćete se dovoljno umoriti i brzo možete zaspati.
Ne ležite u krevetu i ne gledajte u plafon
Ležanje u mraku i gledanje u plafon vremenom postaje navika. Ako dugo ne možete zaspati, tada se bavite nekom aktivnošću: čitajte knjigu, meditirajte ili slušajte mirnu muziku.
Povećajte fizičku aktivnost
Trenirajte ujutru ili barem tri sata pre spavanja. Sport će imati pozitivan uticaj ne samo na telo, već i na vaše dobro raspoloženje, a prijatan umor na kraju dana pomoći će vam da brzo zapadnete u san.
Ne gurajte se u stroge granice
Stroga pravila povećavaju verovatnoću neuspeha, zato nemojte sebe prigovarati zbog neuspeha, već lagano menjajte navike. Ulazite u režim postepeno da telo ne doživljava stres: idite u krevet svaki dan u isto vreme (za početak) i ustajte pola sata ranije.