5 dnevnika velikih umetnika, pisaca i revolucionara u koje želite da zavirite

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Frida Kahlo (@fridakahlo)

Ne postoje redovi iskrenije napisani od onih u dnevnicima. Sve što želimo, mislimo i jesmo stavljamo na te skrivene stranice sveske, verujući da ih niko nikada – sem nas – neće pročitati.

Ipak, postoje dnevnici u koje nam je dozvoljeno da zavirimo od prve do poslednje stranice, bez skrivanja. Izvanredni umetnici, pisci, buntovnici i revolucionari, kroz svoja dela, slike, memoare, knjige – ma koliko inspirisani tuđim poimanjima stvarnosti – neizostavno utkaju i deo sebe.

Možda naviknuti da pomalo (ili skroz) ogoljuju dušu pred poklonicima njihovog dela, dnevnike koje su vodili o svom životu odlučili su da pretoče u knjige i podele ih sa svetom.

Dnevnici u koje ćete sigurno želeti da zavirite nalaze se u nastavku teksta.

“Dnevnik Fride Khalo: Intimni autoportret”

Dnevnik Fride Kalo objavljen je u celosti i ilustrovan njenim originalnim crtežima. Na 170 strana intimnih zapisa, umetnica nam je dopustila da zavirimo u njen težak, strastven i nadasve veseo svet. Od prisećanja na detinjstvo do isticanja političkih stavova i ideja, a sve protkano opsesijom Dijegom i događajima iz njihove turbulentne veze, ovo je knjiga koju morate pročitati.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by The Nook Yamba (@thenookyamba)

“Dnevnici”, Endi Vorhol

Endi je čitavog života vodio dnevnike, praktično do poslednjeg daha, te se celokupan opus nalazi na preko 20.000 stranica. Njegova asistentkinja i partnerka Pet Haket izdvojila je najzanimljivije i najvažnije trenutke pretočivši ih u knjigu „Dnevnici“. Endi je pisao o svojim nadama, strahovima, vrlinama i manama, ali i putovanjima, umetnosti, žurkama, pa čak i trivijalnim stvarima poput troškova za žvake. Sjajan uvid u njegovu ličnost i pop kulturu jedne ere.

“Dnevnik spisateljice” Virdžinija Vulf

Prve zapise iz dnevnika Virdžinije objavio je njen muž Leonard 1953. nakon njene smrti. Kasnije je knjiga prerađena, selektovana i spakovana u formalniju zbirku, koja se na kraju svela na vrstu proze koju ona nikada nije ni pisala. Knjiga još jednom doživljava re-objavljivanje, sa dopunjenim izdanjem koje je vratilo smisao dnevniku spisatejlice i obuhvatanju svakodnevnih situacija iz njenog života.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Sofía (@sofidiction)

“Dnevnici” Franc Kafka

Ova knjiga je sve što se može očekivati od jednog pisca. Kafka nam otkriva najintimniji deo sebe, svoje snove, razmišljanja, kao i porodične odnose – od detinjstva do ljubavnog života, osećanja krivice, odbačenosti i neprilagođenosti.

“Dnevnik motocikliste” Ernesto Če Gevara

„Dnevnik motorcikliste“ prati život revolucionara Če Gevare, pre nego što je postao revolucionar. U svom dnevniku, koji je vodio dok je još uvek bio student medicine, piše o danima kada je kupio motor nazivajući ga „La poderosa“ sa kojim kreće na putovanje iz Buenos Ajresa, preko Anda i Čilea, do Kolumbije i Venecuele. Iako tek na začetku svojih ideja, u dnevniku nam je upravo opisao bit svojih borbi za siromašne, obespravljene i ujedinjenu Latinsku Ameriku.

>

Foto: Profimedia, Instagram

Priredila: T.M.