Da li biste pojeli bananu vrednu 6,2 miliona dolara? Justin Sun ima odgovor

Maurizio Cattelan opet šokira

Mauriyio Cattelan / Comedian

Maurizio Cattelan, poznat po provokativnim i često duhovitim umetničkim radovima, ponovo je izazvao globalnu pometnju svojim delom Comedian – običnom bananom zalepljenom sivim lepljivim trakom za zid. Ono što je započelo kao kontroverza na Art Basel sajmu u Majamiju 2019. godine, sada je dostiglo novi vrhunac: ovo umetničko delo prodato je na aukciji u Sotheby’s kući za neverovatnih 6,2 miliona dolara.

Novi vlasnik? Kineski milioner i kriptovalutni mogul Justin Sun, koji je odlučno nadmetao dok nije postigao rekordnu cenu za nešto što bi mnogi nazvali “kvarljivim” umetničkim delom. Sun je najavio da će bananu pojesti, navodeći da je to čin umetničkog izraza koji slavi njeno mesto u istoriji umetnosti i popularnoj kulturi.

Kontroverzno umetničko delo koje ne prestaje da intrigira

Comedian je prvobitno prodat u tri primerka za iznose između 120.000 i 150.000 dolara, izazivajući tada lavinu reakcija – od smeha do gneva. Vrhunac drame dogodio se kada je performans umetnik David Datuna, naočigled svih prisutnih, pojeo bananu sa zida, nazivajući svoj čin “Gladan umetnik”.

Ipak, umetničko delo ima svoju praktičnu stranu: banana i traka mogu se zameniti. Konceptualna priroda rada omogućava da, bez obzira na fizičku prolaznost voća, ideja ostane netaknuta. To je i ključ za razumevanje vrednosti Comediana – nije reč o materijalu, već o ideji i reakcijama koje ona izaziva.

Mauriyio Cattelan / Comedian

Cena koja šokira i postavlja pitanja

Sotheby’s je inicijalno procenio vrednost na između milion i 1,5 miliona dolara, ali je aukcija ubrzo postala borba među kolekcionarima. Konačna cena od 5,2 miliona dolara, uz dodatnih milion dolara na ime aukcijskih troškova, nadmašila je sva očekivanja.

Cattelan je u intervjuu povodom aukcije izjavio: „Na osnovu čega objekat dobija vrednost u umetničkom sistemu? Aukcija će biti vrhunac njegove karijere. Zanima me koje će odgovore ovo izazvati.“ Njegov komentar odražava duboku ironiju koju Comedian nosi – izaziva pitanja o vrednosti umetnosti u eri hiperprodukcije, memova i tržišne spektakularizacije.

Šta sledi?

I dok se mnogi pitaju kako će Sun opravdati svoju investiciju – ili kako će izgledati “umetnički performans” jedenja banane od 6 miliona dolara – jasno je da Comedian nastavlja da funkcioniše kao globalni fenomen. Njegova poruka, koliko god apsurdna ili provokativna, ostaje predmet debate među umetnicima, kritičarima i širom publikom.

Da li je reč o genijalnom umetničkom delu ili običnoj marketinškoj šali? Činjenica je da banana i dalje uspeva da „hrani“ ne samo publiku već i umetničko tržište, gde se vrednost meri više u pričama koje delo pokreće nego u materijalu od kojeg je napravljeno.

Pročitajte i: Na Art Bazelu umetnost se ne može ograničiti na izložbeni štand

Foto: Profimedia